İncesaz

İncesaz 1996 yılında Murat Aydemir, Derya Türkan ve Cengiz Onural tarafından kuruldu. Üçlü yolculuklarına Cengiz Onural'ın besteleriyle başladı. Zamanla Murat Aydemir bestelerinin yanı sıra geleneksel Türk müziği repertuarından seçtikleri eserleri de kendi zevk ve anlayışlarına göre yorumladılar.

2003 yılından bu yana İncesaz grubunda vurmalı sazlar çalan Türker Çolak bu albümle birlikte İncesaz grubuna dahil oldu. Dilek Türkan'ın solistliğini yaptığı "6 / Kalbimdeki Deniz" 2009 yılında Kalan Müzik tarafından yayınlandı. Bu albümde İncesaz grubunun çalışmalarında kurulduğu günden bu yana yer alan Bora Ebeoğlu da solo bir şarkı seslendirdi.

İncesaz 2008 yılında THY'nin kuruluşunun 75. Yılı şerefine Macar Radyo Senfoni Orkestrasıyla birlikte "Yollar" isimli CD ve DVD'den oluşan bir çalışma yaptı ve özel bir konser verdi. İçinde Dilek Türkan'ın da solist olarak yer aldığı "7/Yollar" 2011 yılında Kalan Müzik tarafından yayınlandı. 2009 yılında "Berlin Filarmoni" konser salonunda gerçekleşen İncesaz konseri ile Volkan Hürsever İncesaz grubuna dahil oldu.

Güç Başar Gülle İle İlk Renk

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe ve Berklee Caz Kompozisyon bölümlerinde lisans eğitimi aldıktan sonra İTÜ Klasik Batı ve Türk müziği alanlarında kompozisyon ve teori konularında yüksek lisans çalışmalarını tamamlayan Güç Başar Gülle, bir Anadolu gezisinden sonra Osmanlı Türk müziği üzerine çalışmaya karar verdi. Müziğe Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuarı’nda öğretim görevlisi Mutlu Torun’un desteği ile başlayan Gülle yine Torun’un desteği ile Osmanlı Türk müziğine yöneldi.

Güç Başar Gülle albümünü şöyle anlatıyor: “Bu albümde temel aldığım müzikal birim ritimdir. Yapılan müzikolojik çalışmalar gösteriyor ki klasik Osmanlı-Türk müziği bestecisi beste yaparken ritmi bir kalıp olarak görür ve sesi bu kalıba dökerdi. Her ne kadar Osmanlı- Türk müziği kaynaklarından beslenmeye çalışsam da, Klasik Batı müziğinin ve cazın süsleyici etkileri albümde kolaylıkla hissedilmektedir. Armoni kullanımından özellikle kaçındım. Türk müziğinin ihtiyacı olan şeyin Klasik Batı müziğinde ve cazda kullanılan armoni anlayışından çok , kendi dilindeki temel kavramların bugünün anlayış ve ihtiyacıyla tekrar değerlendirilmesi olduğunu düşünmekteyim.”

Engin Gürkey Perküsyon Topluluğu

Engin Gürkey, yetiştirdiği müzisyenlerle birlikte kendi yazdığı kompozisyonları ve bunlarla beraber farklı kültürlere ait vurmalı çalgı ve ritimleri Engin Gürkey Vurmalı Çalgılar Topluluğu ile müzikseverlere sunmaktadır.

Günümüzde yurtiçi ve yurt dışında bir çok festival ve konser çalışmalarını sürdürmekte olan Engin Gürkey Perküsyon Topluluğunun, 2005 yılı içerisinde “World Of Percussion” isimli albümü yayınlanmıştır.

Taksim Taksim

Osmanlı Saray Danslarını Düşlemek...

Unutulmuş bir dansın peşinde olan Taksim Taksim projesi, Berrak Yedek'in Salih Bilgin ve Murat Aydemir ile birlikte birkaç yıldır devam eden dans ve müzik araştırmalarının meyvesidir. Taksim Taksim, dansın müzikle buluşması, sanatçıların muhabbeti ve sohbetidir. Geleneksel dansın ve Klasik Türk Müziğinin modem yorumudur.

Beden müzikle anlam, müzik ise dans ile can buluyor...

Klasik Türk Müziği eserleri, Osmanlı saray danslarıyla birlikte taksim ederken Taksim Taksim geçmişten günümüze keyifli bir seyir halinde sadece saray danslarını değil, Osmanlı lezzetini, tınılarını ve hassasiyetini de arıyor. Osmanlı Saray Dansı ilk kez sanatsal bir ifade biçimi olarak sahneleniyor.

100 Yıl Şarkıları

Şarkılarla Yüz Yılın Hikayeleri" adını verdikleri bu projede Trakya - Balkanlar - Rumeli’de farklı dillerde söylenen şarkılardan oluşan sıradışı bir repertuar hazırlayan sanatçılar, Balkanlar'da yaşanan savaş ve göçlerin yüzüncü yılında şarkılarla dostlukların izini sürüyorlar.